JAKI NAGROBEK WYBRAĆ

Pytania zadawane kamieniarzowi
Sposoby pielęgnacji pomników
Jak wybrać nagrobek
Wybór nagrobka jest znaczącą decyzją dla upamiętnienia osoby nam bliskiej więc należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy.
Zazwyczaj klienci są pogrążeni w żałobie i nie interesują się szczegółami. Nie każdy zna się i wie jaki nagrobek powinien być, jaki rozmiar, jaki kamień wybrać, na co zwrócić uwagę, co jest wliczone w cenę, a co dodatkowo płatne itp. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Państwa małą ściągę aby każdy był zadowolony ze swojego wyboru, a pomnik stał przez długie lata.

JAKI ROZMIAR NAGROBKA?

JAKI KAMIEŃ NAGROBKOWY?

JAKIE NAPISY NA NAGROBKU?

Wybór nagrobka powinniśmy zacząć od ustalenia jego wymiarów i zapytania o opłatę cmentarną (klient i kamieniarz).
Każdy cmentarz ma swoje wewnętrzne wymogi o czym dowiemy się od zarządcy cmentarza. Najczęściej cmentarze komunalne mają swój wewnętrzny regulamin cmentarza gdzie znajdują się wszystkie wymogi dotyczące postawienia nagrobka, zaś na cmentarzach parafialnych takie wymogi ustala ksiądz, który nimi zarządza. Ważne jest także czy grobowiec jest ziemny czy murowany.

Wymiary nagrobka uzależnione są od miejsca jakie wykupiliśmy na cmentarzu, może być pojedyncze, podwójne, grobowiec rodzinny lub urnowy.

W różnych regionach Polski wielkość nagrobka różni się. We wschodniej Polsce, w tym w Siedlcach i okolicach są większe i grubsze, wykonane z płyt o grubości 5-6cm, a czasem 8cm o wymiarach:

Nagrobki pojedyncze120x250
Nagrobki podwójne 180x250 lub 200x250
Nagrobki dziecięce/urnowe 80x140

W zachodniej Polsce nagrobki są mniejsze i cieńsze: pojedyncze mają 90x190, a podwójne 150x190 o grubości płyt 5cm. Rozmiar nagrobka i ilość zużytego materiału do jego wykonania zawsze ma duży wpływ na cenę. Dlatego czasem dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie rozmiaru nagrobka z podwójnego na pojedynczy. Więcej informacji na ten temat uzyskają Państwo od naszych ekspertów po uprzednim obejrzeniu miejsca wykonania nagrobka.
Najlepszym materiałem na nagrobek jest granit.
Niekiedy można spotkać wykonane z piaskowca bądź z marmuru jednak w naszym klimacie tego typu skały nie są dobrym rozwiązaniem ponieważ pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych szybko ulegają erozji i po paru latach konieczna będzie wymiana pomnika. Granit to materiał niezwykłe trwały i występuję w przeróżnej kolorystyce. Najczęściej na cmentarzach spotkamy kolory czarne i szare ale w naszej ofercie mamy zróżnicowaną kolorystykę.

Granit jest to najtwardsza, najwytrzymalsza skała do tego natura pięknie ukształtowała kolorystycznie ten kamień w różnych częściach świata.
Mamy wiele barw granitu z przeróżnymi wzorami, może być kolor czarny, szary, biały, czerwony, brązowy, zielony, niebieski, fioletowy i to tylko niektóre z nich. Tak jak jest różnobarwny granit tak samo ma różne właściwości, a przede wszystkim co jest najważniejsze w kamieniarstwie nagrobkowym ma różne stopnie twardości i nasiąkliwości. Nagrobek jest narażony na wszelkiego rodzaju zmiany atmosferyczne, dlatego też musi być wykonany naprawdę z dobrego kamienia żeby przetrwał wiele, wiele lat. Nasiąkliwość kamienia ma bardzo duże znaczenie na jego trwałość, ponieważ w naszym klimacie występują deszcze i śniegi, a pod wpływem tych czynników atmosferycznych kamień bardziej nasiąkliwy może po pewnym czasie zacząć się wykruszać, a tym samym tracić swoją twardość. Duże znaczenie na czystość naszego nagrobka ma miejsce postawienia i kolor granitu. Wybierając kamień nasi doradcy służą pomocą i podpowiedzą, który jest warty uwagi i przetrwa wieki z niewielką ilością czyszczenia.

W Polsce też mamy swoje kamieniołomy, w których wydobywane są granity.
Najbardziej znany jest granit strzegomski i strzeliński.

Zobacz również:
wykończenie płyt granitowych - fazy kamienia
płyty granitowe na nagrobki
Mamy trzy rodzaje napisów na granicie, ich cena uzależniona jest od zastosowanych materiałów  oraz nakładu pracy. Piaskowane (najpopularniejsze), kute oraz ze stopów szlachetnych.

Piaskowane
- obecnie najczęściej spotykana metoda robienia napisów i najtańsza. W programie komputerowym do tego stworzonym umieszcza się projekt napisów lub grafikę i wycina się na ploterze wzór. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest duży wybór czcionek co pozwala klientowi  wybrać tą idealną. Potem przy użyciu specjalnego urządzenia piaskuje się tablice. Litery piaskowane są trwałe. Można je też pomalować specjalną farbą w kolorze np. złotym, srebrnym, czarnym itp. Dzięki farbie nasze litery są wyraźniejsze i w deszczową pogodę widać je bardzo dobrze, zaś same piaskowane znikają pod wpływem deszczu i są mało czytelne.

Kute - jest to najstarsza technika wykonywania napisów na kamieniu. Ta metoda jest jednak bardzo pracochłonna i czasochłonna, ponieważ niekiedy potrzeba parę dni na wykonanie napisu na tablicy co wpływa na wysoką cenę.

Ze stopów szlachetnych - litery metalowe, mosiężne, ze stali nierdzewnej lub stali cynkowej i aluminiowe mocowane są do tablicy za pomocą specjalnego kleju bądź są nawiercane. Ta opcja jest stosunkowo droga. Daje to gwarancję pięknego wyglądu przez długie lata. Jednak wadą takich napisów jest możliwość oderwania liter z tablicy z czego niestety korzystają często złodzieje. Warto jest więc się zastanowić czy ten rodzaj napisów będzie nas najbardziej satysfakcjonował.

Do każdego rodzaju napisów można na dole dodać sentencję według uznania. Na naszej stronie znajdą Państwo spis przykładowych sentencji nagrobkowych.
Pytania zadawane kamieniarzowi

JAKA CENA?

Na cenę znaczenie ma wiele czynników:

Miejsce postawienia nagrobka
Wykonanie grobowca (ziemny czy murowany)
Rodzaj kamienia
Wymiar nagrobka
Rodzaj napisów
Montaż nagrobka
Demontaż starego nagrobka
Dodatkowa galanteria nagrobkowa
Prace dodatkowe przy postawieniu nagrobka tj. kostka

Cena zawsze jest ustalana indywidualnie z klientem, a nagrobek wykonywany zgodnie z projektem i życzeniem klienta.